Colindători la redacția "Gazeta de Maramureș"

Copiii de la Școala Gimnazială "Alexandru Ivasiuc" au colindat la "Gazeta de Maramureș"

Cadoul din cutia de pantofi

230 de copii ai Școlii Gimnaziale "Alexandru Ivasiuc" au făcut pachețele personalizate
Complicii lui Moș Nicolae și "cadoul din cutia de pantofi"

Ziua Educației

Educația - o zeiță al cărei sens, în panteonul timpului modern, este acela de a ne readuce aminte că, odată, am trăit în negura unui timp primitiv, al unui timp al barbariei și al lipsei de civilizație și că, astăzi, acele timpuri sunt tot mai îndepărtate.

Să ne bucurăm împreună de o vacanță de vis!

"Ce mică-i vacanța mare
Și ce dor ne-a fost de ea!"

Gânduri pentru absolvenți... clasa a VII-a A

Dragi colegi din clasele a VIII-a,

În numele clasei a VII-a A, vă felicit! Ați ajuns la finalul unui drum început în clasa pregătitoare, când, pentru prima dată, ați pășit în universul școlii.

Gânduri pentru absolvenți... clasa a VII-a B

Stimați profesori, dragi colegi,

Încep prin a vă spune că sunt extrem de onorată să țin acest discurs și să fiu ultima care vă transmite un mesaj, un gând bun, spunându-vă "La revedere!" înainte să ieșiți pe porțile acestei școli în care ați învățat lucruri noi, v-ați distrat și, cel mai important, ați legat prietenii de care să vă bucurați și să vă amintiți o viață întreagă.

Gânduri de absolvenți... clasa a VIII-a A

Stimați profesori, dragi colegi,

Ne aflăm în fața unui moment de sfârșit, dar și de început, un moment în care noi porți ni se deschid, în care o viață nouă ne așteaptă. Este punctul final a patru ani de gimnaziu, a patru ani de cunoaștere.

Gânduri de absolvenți... clasa a VIII-a B

Stimate domnule director, doamnă director, stimați profesori, dragi colegi,

Cât de greu ne vine să credem în realitatea acestei clipe! Timpul s-a scurs și în noi ați sădit sâmburi de înțelepciune. Acum a venit vremea să ne desfacem aripile și să zburăm...

Mișcare și timp liber. Scurtă poveste

Definitorie în dezvoltarea armonioasă a personalității tinerilor este mișcarea, activitățile motrice.