Activități extracurriculare

Să nu-i educăm pe copiii noștri pentru ziua de azi. Această lume nu va mai exista când ei vor fi mari și nimic nu ne permite să știm cum va fi lumea lor. Atunci să-i învățăm să se adapteze.

De Ziua Națională a Lecturii, școlarii de la "Ivasiuc" au citit preț de 15 MINUTE

Chiar dacă sărbătoarea LECTURII s-a rezumat la minutele unei recreații, școlarilor de la "Ivasiuc" li s-a părut mult mai interesant să citească puțin dintr-un volum îndrăgit de ei decât să stea cu ochii ațintiți la profesorii de la clasă. Se pare că cititul în grup, dar și individual, i-a prins pe școlari și, cine știe dacă o lectură de 10 minute nu va deveni, pe viitor, o obișnuință de un ceas, o zi... o viață. Depinde de noi toți, dascăli și școlari deopotrivă, dacă-i permitem LECTURII să fie prietenul nostru de nădejde care ne-ar putea salva de acum încolo de superficialitate, ignoranță, servilism și să ne ajute să renunțăm la o existență construită artificial de o tehnologie prost înțeleasă. Să sperăm că LECTURA și CARTEA vor fi cu noi mereu, oriunde, în momentele noastre de relaxare, acasă, la școală sau în vacanțe.

prof. dr. Elena-Emilia Pop
bibliotecar Școala Gimnazială "Alexandru Ivasiuc" – Baia Mare