Ce trebuie să știi?

Evaluarea națională

Educația este cea mai puternică armă pe care voi o puteți folosi pentru a schimba lumea.

Învățământ primar

Învățământul primar este prima etapă din învățământul obligatoriu și are ca obiectiv principal crearea de oportunități egale pentru toți copiii, pentru a realiza o dezvoltare cognitivă, emoțională și psihomotorie echilibrată, adaptată nevoilor individuale.

Învățământul primar cuprinde clasa pregătitoare și clasele I - IV, clasa pregătitoare fiind prima clasă din acest ciclu de învățământ.

La finalul claselor a II-a și a IV-a, elevii susțin o evaluare a competențelor fundamentale.
Calendarul de administrare a evaluării naționale la finalul clasei a II-a (EN II) în anul școlar 2020-2021
  • 25 mai 2021: Limba română & limba maternă (scris)
  • 26 mai 2021: Limba română & limba maternă (citit)
  • 27 mai 2021: Matematică
  • 28 mai 2021: Limba română pentru minoritățile naționale (scris & citit)
Calendarul de administrare a evaluării naționale la finalul clasei a IV-a (EN IV) în anul școlar 2020-2021
  • 18 mai 2021: Limba română
  • 19 mai 2021: Matematică
  • 20 mai 2021: Limba maternă

Învățământ gimnazial

Învățământul gimnazial este parte componentă a învățământului general obligatoriu și se axează pe opt domenii de competențe-cheie care determină profilul de formare al elevilor, cu scopul de a-i familiariza cu o abordare pluri și transdisciplinară a domeniilor cunoașterii. Acesta garantează elevilor accesul la cultură, prin dezvoltarea libertății de a-și spori universul spiritual pentru a accede la valorile culturii naționale și universale.

Învățământul secundar inferior sau gimnazial cuprinde clasele V - VIII.

Absolvenții învățământului gimnazial dobândesc diploma de absolvire și foaia matricolă, parte a portofoliului educațional.

La finalul clasei a VI-a, elevii susțin o evaluare a competențelor fundamentale (EN VI). Evaluarea este organizată la nivel național.

Evaluarea națională pentru elevii clasei a VIII-a (EN VIII) reprezintă modalitatea de evaluare externă sumativă a competențelor dobândite pe parcursul învățământului gimnazial. Examenul se desfășoară anual, într-o singură sesiune. Atât candidații proveniți din învățământul de stat, cât și cei din învățământul particular au dreptul să susțină examenul fără taxă.
Calendarul de administrare a evaluării naționale la finalul clasei a VI-a (EN VI) în anul școlar 2020-2021
  • 12 mai 2021: Limbă și comunicare
  • 13 mai 2021: Matematică și Științe ale naturii
Calendarul de desfășurare a evaluării naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a (EN VIII) în anul școlar 2020-2021